Dublin: Co zobaczyć i zrobić

Dublin jest stolicą Irlandii i jednocześnie drugim co do wielkości miastem w kraju. Miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu Morza Irlandzkiego i leży na południe od rzeki Liffey.

Dublin jest jednym z najbezpieczniejszych i najpiękniejszych miast na świecie. Miasto jest pełne historycznych budynków i miejsc, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla turystów i odwiedzających. W tym mieście można się świetnie bawić. Słynie z wielu zabytków i unikalnych doświadczeń zakupowych.

1. Trinity College

Trinity College został założony w 1592 roku przez królową Elżbietę I. Jest to jeden z najstarszych college’ów na świecie, a także jedyny college na świecie, który oferuje stopnie naukowe zarówno w dziedzinie nauki, jak i sztuki.

2. Katedra Christ Church

Katedra Christ Church jest siedzibą rzymskokatolickiej archidiecezji w Dublinie. Została zbudowana w XVIII wieku i jest uważana za jeden z najwspanialszych przykładów architektury georgiańskiej.

3. Katedra św.

Katedra św. Patryka jest największym kościołem rzymskokatolickim w mieście. Została zbudowana w latach 30-tych XVII wieku i została zaprojektowana przez Jamesa Gandona.

4. Zamek w Dublinie

Zamek w Dublinie to dawna rezydencja angielskich królów, którzy rządzili Irlandią. Zamek znajduje się w centrum miasta i był używany jako główna kwatera armii brytyjskiej podczas panowania Imperium Brytyjskiego.

5. Magazyn Guinnessa (Guinness Storehouse)

Guinness Storehouse to wielopoziomowe muzeum znajdujące się w samym sercu Dublina. Guinness Storehouse został zaprojektowany przez słynnego brytyjskiego architekta, Sir Normana Fostera.

6. Bank of Ireland Museum of Science and Technology

Bank of Ireland Museum of Science and Technology to muzeum nauki i technologii. Jest to pierwsze tego typu muzeum w Irlandii.

7. Zoo w Dublinie

Zoo w Dublinie jest jedynym ogrodem zoologicznym w Republice Irlandii i jednym z najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie.

8. Narodowy Ogród Botaniczny

Narodowy Ogród Botaniczny jest domem największej kolekcji rzadkich roślin w Irlandii. W ogrodzie znajduje się również największa liczba zagrożonych gatunków roślin.

9. Phoenix Park

Phoenix Park jest jednym z największych parków w Europie. W parku znajduje się tor wyścigowy Curragh oraz jezioro do pływania łodzią.

10. Mount Merrion

Mount Merrion to duże wzgórze w centrum miasta. Na szczycie wzgórza znajduje się otwarta przestrzeń zwana Merrion Square.

11. Kildare Street

Kildare Street jest najstarszą ulicą w mieście. Ulica Kildare istnieje od roku 1608.

12. St. Stephen’s Green

Stephen’s Green jest największym parkiem miejskim w mieście. W parku znajduje się największa kolekcja wiktoriańskich posągów na świecie.

13. Smithfield

Smithfield jest największym rynkiem mięsnym na świecie. Historia rynku sięga roku 1825, kiedy to został otwarty.